UEFA EURO 2024 ADAYLIK LOGO VE SLOGANI TANITILDI

Türkiye’nin adaylık çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüğü 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası logo ve sloganı tanıtım toplantısı, Riva TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlendi.

TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Salonu’nda yapılan lansmana Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF Başkanvekilleri Servet Yardımcı, Nihat Özdemir, Hüsnü Güreli, Ali Dürüst, Yönetim ve İcra Kurulu Üyeleri Cengiz Zülfikaroğlu ve Ali Düşmez, Yönetim Kurulu Üyeleri Erhan Kamışlı, Mustafa Çağlar, Alaattin Aykaç, Prof.Dr. Mete Düren, Fuat Guguloğlu, Genel Sekreter Kadir Kardaş, TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Dursun Özbek, TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Mustafa Temel Bozbağ, 2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Murat Şahin, beIN SPORTS CEO’su Yousef Al-Obaidly’nin yanı sıra 2024 Spor Tanıtım Elçisi Barış Telli ve çok sayıda davetli katıldı.

Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği adaylık sürecinin anlatıldığı toplantıda aday kent ve stadyumların görüntüleri eşliğinde dünyaya turnuvayı düzenleme arzumuzun kuvvetli bir şekilde verildiği video gösterimi ile Türkiye’nin UEFA EURO 2024 logo ve sloganı kamuoyuna açıklandı.

Yıldırım Demirören: Hedefimiz ‘Unutulmaz bir anı’ bırakmak

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, törende yaptığı konuşmada logo ve sloganın Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi ve şu ifadeleri kullandı: “Türk futbolunun Avrupa’daki gücüne güç katacak olan “2024 projemiz” kapsamında düzenlediğimiz, logo ve sloganımızı tanıtacağımız lansmana hoş geldiniz.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi adaylığımızı 11 ay önce 15 Şubat’ta duyurduk.

2 Mart’ta ise UEFA’ya resmi başvurumuzu yaptık.

Süreç; aday şehir ve stadyumları tespit etmemizle devam etti. Ardından 9 kentimizin vali ve belediye başkanları ile yoğun mesailer gerçekleştirdik.

Bugün de 2024 yolculuğumuzda önemli bir günü birlikte yaşıyoruz.

Bildiğiniz gibi, Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin desteğiyle 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı Türkiye’ye armağan etmek istiyoruz.

Buradan spor sevgisiyle bize daima güç veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a destekleri için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Hükümetimizin ve bakanlıklarımızın, UEFA’nın istediği tüm garantileri vermesi, bu yarışta en büyük avantajımız olacak.

Bir diğer önemli kozumuz ise genç, modern ve enerjik stadyumlarımız…

Futbol alt yapı yatırımında dünyaya örnek ülkeyiz.

O kadar görkemli stadyumlar yaptık ki, UEFA 2019 Süper Kupa’yı bize verdi, 2020 Şampiyonlar Ligi finaline adayız… güçlüyüz, o finali de alacağız…

İstanbul başta olmak üzere, Ankara’dan Eskişehir’e, İzmit’ten Bursa’ya, Konya’dan Antalya’ya, Trabzon’dan Gaziantep’e Türkiye’yi kapsayan 9 şehir ve 10 stadımızla mükemmel bir ev sahipliği için şimdiden hazırız.

Aday şehirlerimizin hepsi, aynı zamanda birer turizm cenneti…

2017 yılında dünyada en çok turist çeken 6. ülke Türkiye… 2018’de de 40 milyon turist bekliyoruz. Bu rakam, ev sahipliğimiz ile birlikte katlanarak büyüyecektir.

Halkımızın verdiği desteği, bizi 2024’e taşıyacak en önemli güçlerden birisi olarak görüyoruz…

İnanıyoruz ki, hep birlikte 27 Nisan’da UEFA’ya mükemmel bir dosya sunacağız.

Eylül ayındaki final oylamasında, inşallah kazanan Türkiye olacak.

Bu organizasyonu istiyoruz… Çünkü futbola gönül vermiş bir ülkeyiz…

Pes etmeyip, 4. kez aday olmamız, bu kararlılığımızın göstergesi.

Tarihimiz, köklü geleneklerimiz, futbol tutkumuz, genç nüfusumuzla tüm Avrupa’yı ağırlamaktan onur duyacağız.

Türkiye, her geçen gün daha da büyüyen güçlü ekonomisiyle, UEFA’nın ulaşım, konaklama, güvenlik, altyapı beklentilerini en iyi şekilde karşılayacaktır.

Türkiye futbol federasyonu vizyonu ve gücüyle futbol coşkusunu Avrupa sınırlarının ötesine taşıyacak kapasitededir.

Türk ve Avrupalı gençlere futbolu daha çok sevdirmek, Euro 2024’deki en önemli misyonumuzdur.

Hedefimiz; Avrupa Futbol Şampiyonaları tarihinde ‘Unutulmaz bir anı’ bırakmak…

Referanslarımız, 2005 Şampiyonlar Ligi, 2009 UEFA Kupası, 2013 U20 Dünya Kupası…

Sevgili misafirlerimiz;

Özellikle bundan sonraki süreçte en çok ihtiyacımız olan şey milli ruhumuz… Yani 2024 için kenetlenmeye ihtiyacımız var. Birlikte hareket ettiğimizde başaramayacağımız hiçbir şey yok. Bunu bize en son Avrupa şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımımız gösterdi. Sergiledikleri mücadele, taraftarımızla yaşadıkları coşku dünyaya örnekti. O gün stadı dolduran 42 bin kişi bizim futbol aşkımızın simgesi oldu.

Biz de 2024 tanıtım elçisi olarak Ampute Milli Takımımızın yıldızlarından Barış Telli’yi seçtik. Bizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyoruz. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, Barış Telli ile birlikte 80 milyonun kalbi 2024 için atıyor. Bu nedenle logomuzda heyecanımızı anlatan kalp, peşinden milyonları koşturan futbol topu, topun üzerinde yıldızımız ve 2024’ü temsil eden ’24 rakamı’ yer alıyor…

Tüm Avrupalılara çağrımız ise sloganımızdan belli; gelin futbol bayramını ‘Birlikte paylaşalım…’

Katılımınız için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Türkiye’ye hayırlı olsun…”

Osman Aşkın Bak: “Birlikteyiz ve birlikte güçlüyüz”

Logo ve slogan tanıtımında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye’nin 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığından dolayı büyük bir heyecan duyduğunu söyledi. Bak, şu ifadeleri kullandı: “Heyecanlıyız, mutluyuz. Biz ülke olarak heyecanımızı paylaşmayı, yaşamayı severiz. Yaptığımız statlar, tesisler bizleri gururlandırıyor. Yapılan statları görüyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanımız sporun içinden gelen birisi. Futbolun her kademesinde bulunmuş bir lider. O da bunu çok istiyor. Bu noktadaki desteği tam. Sayın Başbakanımız da aynı şekilde bu adaylığı yürekten destekliyor. Hükümet olarak biz her şeyimizle bunun arkasındayız. Güzel ülkemize, büyüyen Türkiye’ye böyle bir organizasyon çok yakışır. Bizlerin geleneklerinde, genlerinde paylaşmak var. Paylaşmayı severiz. Misafirperverliği severiz. Bu genlerimizde var. 2023, Cumhuriyetimizin 100. yılı. Coşkuyla kutlayacağız ardında da Avrupa şampiyonası için hedefimizi başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız tesis seferberliği başlattı. Hükümet olarak Türk futbolunun marka değerini biliyoruz. Artmasını da istiyoruz. TFF’nin 27 Nisan’a kadar hazırlaması gereken dosya için her türlü desteği veriyoruz. Valilerimizle de toplantılar yapıldı. Hem İçişler Bakanlığı hem Gençlik ve Spor Bakanlığımız adım adım hazırlıklara eşlik ediyor. Futbolda da ekonomide de bölgemizde de büyüyoruz. Sağlam adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Bu ülkeye böyle büyük bir organizasyon yakışır. Biz heyecanımızla kazanacağız. Güzel Türkiyemize bu yakışır. Birlikteyiz ve birlikte güçlüyüz.”

Konuşmaların ardından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Ampute Milli Takımı oyuncusu Barış Telli, Bakan Bak’a EURO 2024 adaylık logosunun bulunduğu milli takım forması hediye etti.

Birlikte Paylaşalım

UEFA EURO 2024 sloganı “Birlikte paylaşalım” ile Avrupa futbol kamuoyuna şu mesaj veriliyor: “Her kesimden insanı ‘dünyanın en sevdiği oyun’ ile Türkiye’de bir araya getireceğimizin sözünü veriyoruz. Avrupa’nın önde gelen turistik merkezlerinden biri ve dünyanın coğrafik merkezi olarak UEFA EURO 2024’ü daha geniş bir kitle ile buluşturmak ve bu önemli deneyimi tüm milletler ile paylaşmak istiyoruz. Biz kaynaşmayı, çeşitliliği ve ulaşılabilirliği futbol aracılığıyla teşvik edebilecek bir konumdayız. Futbol tutkumuzu, ülkemizin güzelliklerini ve turnuvanın kalıcı mirasını gelin BİRLİKTE PAYLAŞALIM.”

Kalpler Türkiye’de atacak

Türkiye’nin UEFA EURO 2024 logosundaki renk kırmızı, evrensel dostluk ve hoşgörüyü simgeliyor. Aynı zamanda yeni bir başlangıç yapan insanların yaşama sevincini dile getiren kırmızının sıcaklığında 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği için cesaret ve enerji de var.

UEFA EURO 2024 logosundaki şık siyah renk, Avrupa Futbol Şampiyonası’na bilgelik katıyor. Gücün renklerdeki simgesi siyah, Türk insanının mizacındaki ağırbaşlılık ve asaletten de ayrı düşünülemez. Futbolda kendi kararını veren kahraman insanların denge, yeniden doğuş, öz güven ve yüksek konsantrasyon karakteri, yağmurla dolu bulutlar gibi bereketli siyahın derinliğinde anlam buluyor.

Geometride evrenin küçük bir modeli olan daire, takım, takım ruhu ve mükemmeli aramayı içeren UEFA EURO 2024 logosundaki güçlü mesajlarını en yoğun şekilde futbol topunda sembolleştiriyor.

Daire ile özgün bir uyum gösteren yıldız, erdem, profesyonellik ve üretkenliği hedefleyen insan bedenini temsil ediyor. TFF’nin çağdaş ve kurumsal bir yapıda futbola yaygınlık kazandırma, ülke genelinde katılımı artırma, uluslararası organizasyonlarda sürekli var olma misyonu da yıldızla anlatılıyor.

Yıldızın etrafındaki beş adet beşgen, futbolcu, teknik adam, taraftar, hakem ve golü simgeliyor.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun nihai hedef Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği idealinin coşkusu, kendini kalp şeklindeki 2024 rakamında ifade ediyor. 2024 ve Türkiye ifadesinin birleşmesi, uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapma arzusu ve Türkiye’nin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini vurguluyor.

Resmi site yayında

Türkiye’nin adaylık süreci hakkındaki tüm gelişmeleri Türk ve Avrupa kamuoyu ile paylaşmak için adaylığın web sayfası www.euro2024adayiturkiye.com Türkçe ve İngilizce içerikle hizmete girdi. EURO 2024’ün düzenleneceği şehirlerimizi tanıtımının da yer aldığı site ile Türkiye’nin adaylık süreci tüm dünyayla paylaşılacak.

9 kent 10 stadyum

Türkiye’nin ev sahipliğine aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri adaylık dosyasında yer alacak şehir ve stadyumlar şöyle:

İstanbul (Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu), Bursa (Büyükşehir Belediye Stadyumu), Antalya (Antalya Stadyumu), Eskişehir (Eskişehir Yeni Stadyum), Gaziantep (Gaziantep Stadyumu), Konya (Büyükşehir Belediye Stadyumu), Trabzon (Şenol Güneş Spor Kompleksi), Kocaeli (Yeni Stadyum), Ankara (Yeni Stadyum).

Adaylık süreci

UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık süreci ile ilgili bugüne kadar yaşanan ve bundan sonra izlenecek takvim şöyle:

9 Aralık 2016 UEFA’nın resmi başvuru isteklerini üye ülke federasyonlarına göndermesi

3 Mart 2017 Üye ülke federasyonları için katılım mektuplarını son gönderim tarihi

10 Mart 2017 Aday ülkelerin UEFA tarafından ilan edilmesi

17 Mart 2017 Başvuru sahipleri için başvuru koşullarının sağlanması

27-28 Nisan 2017 Başvuru sahipleri için çalıştay

27 Nisan 2018 Başvuru dokümanlarının UEFA’ya gönderilmesi için son tarih

Eylül 2018 UEFA EURO 2024’e ev sahipliği yapacak ülkenin seçilmesi

Bizi Takip Edin:

Yazar: ASKF