ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 2. BÖLÜM

 

Kalenin Sesi Gazetesinin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağını kaynak olarak kullanarak okuyucuları ile buluşturduğu “Çanakkale’ nin Spor Tarihi” ni, Federasyonumuzun Web Sitesinden de daha fazla kitlelere ulaştırmak için bölüm bölüm yayınlıyoruz.

 

ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 2.BÖLÜM

 

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün ikinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün ikinci bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Çanakkale Bölgesinin futbol mücadelesine, Türkgücü ve Biga’dan sonra Ezine Spor ve Avcılık kulübü de katılmaktan geri kalmıyordu. Ezine ilçesindeki Yeşil-kırmızı renkler Çanakkale ve Biga gençlerinden sonra gelen kuvvetli bir ekiptiler. Civar ilçelerden Ayvacık ve Bayramiç spor kulüpleri ile yaptıkları temaslarda daima iyi sonuçlar alıyorlardı. Ezine’li gençler tesis ve saha noksanlığı yüzünde daha da güçlü bir ekip durumuna giremediler. Buna rağmen, bir birbirlerine tutkunluğu ile güçlü birlik meydana getirdiler. Ezine’li gençler bir de kulüp marşı bestelemişlerdi.

Marşta bu mısralar bulunmaktaydı;
Yaşa…Yaşa…Yaşa…
Armaları Yeşil kırmızı renkler yaşa
Coşun Coşun renginizle ahenginizle
Haydi Koşun….
Koş, Koş, ilerle, bağır, şen türkülerle
Duyulsun Sesin
Bu gün ve yarın da zafer ufuklarında,
Yeşil Kırmızı renkler
İlerlesin ümitle, ümitle
Gözler ilerde, yeni zaferlerde olsun koş
Koş arslan koş.
Ümit senin, zafer senin baştanbaşa,
Şa,Şa,Şaaaaaaaaaaa…..

Lapseki İlçesinde spor hareketleri; 1924-1925 yıllarında ilçe merkezine Jandarma birliklerinin yerleşmesiyle başlamıştır. Bu Jandarma birliklerine mensup subayların teşvik ve gayretleriyle ilçede Gençler Birliği ismi altında bir kulüp kurulmuş ve böylece, Lapseki’de de spor hayatının başlamış olduğunu görmekteyiz.

İlçenin hastanebayırı mevkiinde bulunan geniş bir saha da sportif temaslar yapan gençler, futboldan başka atletizm, yüzme, bisiklet sporlarına da gerektiği gibi önem vermişlerdir. Ayrıca yağlı güreşide yaygınlaştıran Gençlerbirliği kulübü 1932 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı Çanakkale mıntıkasına dahil olmuştur. Lapseki Gençler Birliği kulübünün kurulmasından sonra, sportif faaliyetlerini gençler üzerindeki etkisini gören ilçe doktorlarından Zeki Şamil Ataç hastanebayırı mevkiindeki geniş alanı, kulübün emrine spor sahası olarak tahsis etmiştir.

Lapseki Gençlerbirliği kulübün kurulmasında ve yaşatılmasında büyük emek ve müzaheretleri geçen zevat şunlardır. Avni Karabağlı, Salıkayıkçısı Mustafa, Sandık Emini İbrahim, Ziraat Bankası müdürü Lütfü, Mal Müdürü İsmail Hakkı ve Atletizm, bisiklet sporunun ilçede kalkınmasında kulüp yöneticilerinden Yüksek Ziraat Mühendisi Suat Dinç’tir.

Lapseki Gençlerbirliği kulübü Çanakkale bölgesinde tesis edilen bütün sportif müsabakalara iştirak etmiş olup, rakipleri ile centilmence mücadelede bulunmuştur. Nasıl ki Türkgücü- Biga İdman Yurdu kulüpleri arasındaki zevkli sportif rekabeti, Lapseki Gençlerbirliği de, komşu ilçe Gelibolu İdman Yurdu kulübü ile uzun seneler özel ve resmi karşılaşmalar yapmakta sürdürmüştür.

Gelibolu; Bu ilçemizde 1923 yılından sonra mahalle kulüplerinin kurulmuş olduğunu, faaliyetlerini gayri federe olarak, kendi aralarındaki temasları ile sürdürdüklerini, zaman zaman birleşerek de Lapseki gençleri ile karşılaşmalar yapmış olduklarını görmekteyiz.

1927-1928 yıllarında Gelibolu Belediye Reisi Raif Güven ve Ziraat Bankası memuru M.Ali Beyin gayret ve teşvikleri ile bir araya toplanan Gelibolulular İdman Yurdu kulübünü tesis etmişlerdir.

1932 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri ittifakı Çanakkale mıntıkasına giren İdman Yurdu, daha sonrada tertip edilen Futbol lig maçlarına iştirak ettikleri kayıtlarda tespit etmekte ve İdman Yurdunun futboldan başka atletizm ve yüzme sporuna da önem verdiği ve uzun yıllar bu faaliyetlerini sürdürdüklerini görmekteyiz.

Bayramiç; Diğer ilçelerimizde olduğu gibi, bu ilçemizde de ilk önceleri mahalle grupları halinde faaliyet göstermişler ve daha sonra da, İlçe Kaymakamı M.Ali Çıtakoğlu’nun teşviki ile Rifat efendi ve Niyazi Efendi tarafından Bayramiç Gençler Birliği Kulübü 1932 yılında kurulmuştur.

Türkiye İdman Cemiyetleri ittifakına girdikten sonra, bölgenin tesis ettiği Futbol lig maçlarına devamlı iştirak eden Bayramiç’liler, maçlarda arzu edilen dereceleri alamamalarına rağmen centilmence mücadeleleriyle spor muhitimizde takdir edilen bir spor teşekkülü olduğunu göstermişlerdir.

Bayramiç kulübü, komşu ilçeler arasında dostane karşılaşmalar düzenlenmekle sporumuzun kalkınmasına daima katkısı olan bir ilçemizdir. Futboldan başka, Bisiklet sporuna da gereği gibi önem veren Bayramiç gençleri, Rüştü Konukçu adındaki bisikletçilerini de Çanakkale’de tertip edilen yarışmalara iştirak ettirmekle spor faaliyetlerinin e renkli birer bölümüdür.

1932 yılından sonra, Ayvacık kazasında Gençler Birliği, Eceabat ilçesinde Ecespor kulüplerinin kurulması ile bu iki ilçede gençlerin resmi bir örgütleri ittifakına 1933 de girmesiyle, bölgenin 1933-1934 ve daha sonra ki yılların futbol lig maçlarına iştirak ettiklerini tespit etmekteyiz.
Ayvacık Gençler Birliği kulübünün, futboldan başka; Bisiklet sporuna da önem verdiği ve başarılı bisikletçilerden Yusuf Gemi ile Abdi Özkan adındaki bisikletçilerin bölgenin düzenlediği müsabakalara katıldığı resmi kayıtlardan anlaşılmaktadır.

Eceabat Ecespor Kulübü gençler; futbol yanında, yüzme ve kürek sporunda da önem verdiği müşahede edilmektedir. Bilhassa, belirtmek isteriz ki bölgece tertip edilen yüzme v kürek müsabakalarında Eceliler, her iki branşta Çanakkale’li gençleri, kulaçlarda geri bırakırken, kürekte de rakiplerini daima dümen suyuna soktukları ifade edilmektedir.

 

 

 

DEVAMI 3. BÖLÜMDE GELECEK

KAYNAK: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı
KAYNAK: Kalenin Sesi Gazetesi

 

 

 

 

Bizi Takip Edin:

Yazar: ASKF