ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 8. BÖLÜM

 

Kalenin Sesi Gazetesinin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağını kaynak olarak kullanarak okuyucuları ile buluşturduğu “Çanakkale’ nin Spor Tarihi” ni, Federasyonumuzun Web Sitesinden de daha fazla kitlelere ulaştırmak için bölüm bölüm yayınlıyoruz.

 

ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 8.BÖLÜM

 

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün sekizinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

 

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün sekizinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün sekizinci bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

 

ATLETİZM FAALİYETLERİ

1931 YILINDA Çanakkale’de doğan Mehmet İhsan Gençcan, çok küçük yaşlarda spora Atletizm ile başladı. Atletizm’in çeşitli branşlarında yarıştı. Defalarca bölge şampiyonu olanaklarına kavuştu. 25.6.1973 tarihinde ajanlığa getirilmesiyle bölge atletizminin yurt çapında duyulmasına yardımcı oldu.

1966 yılında Atletizm Federasyonu Başkanlığında Amatör atletizm antrenörü ünvanı verildi.

1965 yılında Dünya Atletizminde bir benzeri bulunmayan Trova Bayrak Koşusunu tertiplemekle bölge turizmine de katkıda bulundu. Bölgemiz kadrosunda görevli bulunan Gençcan aynı zamanda Milli atletizm hakemidir.

1939 yılından sonra bölgemizde; mükellefiyet sisteminin getirdiği disiplin içinde atletizm, yaz sezonunda federasyonun göndermiş olduğu programın tatbikine çalışılıyor. Kış sezonunda da çeşitli mesafelerde kros koşular düzenlenmeye başlamıştır.

Sportif faaliytlerin yapıldığı merkezde Çimenlik kale sahası 1940 yılından sonra askeri bölge haline gelmesiyle, hareketler Cumhuriyet meydanındaki alana intikal etti.

Şimdi bu alana 1951 yılından sonra Lise ve pansiyon binası yapılmıştır. Cumhuriyet alanında haftanın muayyen günlerinde talim ve terbiye gören gençler, Cumartesi ve Pazar günleri çeşitli mesafelerde düzenlenen koşulara katılıyorlar, atma ve atlama yarışmalarındaki başarıları her müsabakadan sonra yükselme kaydediyordu.

Bölge teşkilatımın ilk atletizm ajanlığına 1939 yılında Şerif bey getirilmiş ve 3 ay sonra M.Ali Benguer ajanlığı devralmıştır.

26.9.1940 tarihinde de ajanlığa Ortaokul Beden Eğitim Öğretmeni Kamil Erman atanmıştır. Kamil Erman bölgemizde ilk resmi atletizm müsabakaları düzenlemekle tanınan bir spor adamımızdır. 3 yıl atletizme hizmeti ve bu yönde attığı adımlarla, atletizmi sevilen ve bir hayli seyirci toplayan spor haline getirmiştir.

1943 yılında Mustafa Çiloğlu ajanlığa bakmakla vazifelendirilmiş, fakat başarılı olamayınca aynı yıl içinde Bahattin Çağlar asaleten ajanlığa getirilmiştir.

1944 yılı bölge atletizminin en hareketli ve faaliyetlerin yapıldığı devre olarak görmekteyiz. Mayıs ayında başlayan ve hemen hemen bütün yaz boyu devam eden müsabakalara ortalama 40 atletin iştirak ettiği kayıtlarımızdan anlamaktayız.

6.8.1944 tarihinde İzmir’de yapılan atletizm grup birinciliklerine davet edilen Çanakkale’li atletler bu müsabakalarda başarılı olmuşlar 400 ve 800 metre yarışlarının galibi olarak Dursun Sakızlı ve Nuri Erer’in ipi göğüslediklerini görmekteyiz. Bu müsabakalarda atletlerimiz takım halinde üçüncü gelirken, Dursun Sakızlı ve Nuri Erer adındaki atletlerimizde İstanbul’da yapılacak olan Türkiye birinciliklerine davet edilmişlerdir.

1945 yılında ajanlığa Ekrem Uz getirildi. Bu spor adamımız, atletizmi daha da çok tutulmasına ve sevilmesine gayret etmiş. İlçelerimize kadar yayma konusundaki hareketleri olumlu sonuçlar vermiştir. Biga, Gelibolu ve Eceabat ilçelerindeki atletizm çalışmaları zaman zaman yapılan müsabakalarda zevkli rekabetlere dönüşmüştür.

Biga ve Çanakkale’li atletlerin arasındaki yarışmalar takdir ve heyecanla seyredilir spor olmuştur. 1946 yılında Çanakkale’de spor faaliyetleri yeni bir döneme girdi. Sportif hareketler Cumhuriyet meydanından 18 Mart stadına kaydırılınca, atletizm, futbol ve atıcılık sporları bu sahada yapılmaya başlandı.

Stadın ihata duvarları yükselirken, gençlerin azimli ve gayretli çalışmaları, Grayderlerle düzeltilmiş toprak sahaya kavuşmanın sevinci içinde idiler.

O zaman Vali ve Bölge Başkanı bulunan Burhanettin Teker, Bölgemize antrenör olarak Muhsin Cüneyt’i getirtmiş ve böylece gençlerimiz antrenör nezaretinde çalışmalara başlamıştır.

Yazın pist yarışmaları, kışın kır koşuları ile faal bir devreye girmiş olan bölgemiz, 1947 yılı yaz sezonunda Balıkesir’de yapılan pist grup birinciliklerinde takım halinde üçüncü olmuştur. Aynı yılın kır koşusunda Çanakkale’de Balıkesir bölgesi atletleri ile yapılan yarışmada, Balıkesir atletlerinden sonra ikinci olabilmişlerdir.

1948 yılı kış sezonunda Balıkesir’de yapılan kır koşusunda Çanakkale’li atletler yarışmayı rahatlıkla kazanırken, ferdi ve takım birinciliklerine iştirak eden Çanakkale atletleri, bu müsabaka da takımımız dereceye girememesine rağmen, Ahmet Çıvgın adındaki atletimiz, bölgemize ferdi bir birincilik getirmiştir.

1949-1950 ve 1951 yılları içinde toprak pistin kullanılmaz bir suruma girmesiyle, bölge atletizmi kros çalışmalarına dönüştüğünü tespit ediyoruz.

1953 yılından sonra, 18 Mart stadı içinde 400 metrelik bir pistin tanzimi düşünüldü. Tel örgü ve dış bordürlerle çevrili toprak koşu pisti imar edildi. 1954 sezonunda pist atletizm çalışmalarına açıldı.

18.5.1954 tarihinde de ajanlığa getirilen Av. Cahit Altan, okullara dönük faaliyetleri ile bölge atletizmine hareket sağlamıştır. Ancak, mevcut pist faaliyetlere iki yıl müsaade etmiş ve 1956 yılından sonra yine kros çalışmalarına önem verilmiştir.

22.9.1962 tarihinde ajanlığı devralan Haydar Caner, kısa bir müddet Bölge atletizmine hizmette bulundu. Daha sonra bölgenin eski atletlerinden Mehmet İhsan Gençcan 25.6.1963 tarihinde ajanlığa getirildi.

1964 yılından sonra, bölgemizde atletizm faaliyetleri en renkli ve en hareketli bölüme girdi. Çanakkale atletizmi bölgenin en faal bir spor kolu olarak görünmeye başladı.

Atletlerimizin bölge dışına taşan başarıları, Federasyonca takdir gördü. 1965 Eylülünde bölgemizde Recep Ogan yönetiminde ilk olarak atletizm hakem kursu açıldı. Bu kurstan 18 kişi altletizm hakemi olarak mezun oldu.

28.11.1965 tarihinde Dünya Atletizminde bir benzeri olmayan Trova Bayrak Koşusu(6×5000 m) tertiplendi. Bu organize yurt çapında büyük ilgi gördü.

1966 ve müteakip yıllar Çanakkale bölgesinin atletleri başarılarla dolu devreler geçirdi. Pist ve kros müsabakalarında gençlerimiz bölge müzesini ihtişamla süsleyen sayısız kuplar kazandı.

1967 yılında Milli atletizm takımına Turgut Çamer’in girişi ve 1968 Türkiye genç kros şampiyonasında yine Turgut Çamer’in şampiyon oluşu, Çanakkale atletizminin en güzel örnekleri olarak görünmüştür .

 

 

 

DEVAMI 9. BÖLÜMDE GELECEK

KAYNAK: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı
KAYNAK: Kalenin Sesi Gazetesi

 

 

 

 

 

 

 

Bizi Takip Edin:

Yazar: ASKF