ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 9. BÖLÜM

 

Kalenin Sesi Gazetesinin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağını kaynak olarak kullanarak okuyucuları ile buluşturduğu “Çanakkale’ nin Spor Tarihi” ni, Federasyonumuzun Web Sitesinden de daha fazla kitlelere ulaştırmak için bölüm bölüm yayınlıyoruz.

 

ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 9.BÖLÜM

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün dokuzuncu bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

 

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün dokuzuncu bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün dokuzuncu bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

 

ATLETİZM FAALİYETLERİ

ATLETLERİMİZİN BAŞARI DÖNEMİ

1963 Kır Koşusu Grup Birinciliği Tekirdağ
Yıldızlarda: Ferdi ve Takım Birinciliği
Büyüklerde: Ferdi ve Takım Birinciliği

1964 Kros Lig: Çanakkale-Balıkesir arasında (Çanakkale Birinci)

1964 Kros Ligi: Bursa’da
1-İstanbul, 2-Çanakkale, 3-Bursa

1965 Türkiye Kızlar Kır Koşusu Birinciliği: Çanakkale altıncı

1965 Kros Ligi Çanakkale’de Balıkesir ile (Çanakkale birinci)

1965 Kros Ligi Grup Birinciliği 6 Bölge arasında (Çanakkale Birinci)

1966 Kros Ligi Türkiye Birinciliği Konya’da (Çanakkale dokuzuncu)

1966 Türkiye Kızlar Kır Koşusu birinciliği Konya’da (Çanakkale dördüncü)
Atletler: Birsen Özkan, Reyhan Özkan, Şenel Kaya

1966 Kros Ligi Grup Birinciliği 11 Bölge iştiraki ile (Çanakkale Birinci, Denizli ikinci)

1967 Kros Ligi Türkiye Birinciliği Konya’da (Çanakkale yedinci)

1967 Türkiye Gençler Kır koşusu birinciliği
Turgut Çamer 4. Ve Milli takıma girdi. Balkan kros yarışmasında Atina’da yarıştı.

1968 Türkiye Gençler Kır Koşusu Birinciliği
Çanakkale Atleti Turgut Çamer Türkiye şampiyonu

1969 Kır Koşusu Grup Birinciliği Büyüklerde (Çanakkale İkinci)

1970 Federasyon kros kupası birinciliği
1’nci elemede ikinci
2’nci elemede üçüncü

1970 Pist Grup Birinciliği Bursa’da Marmara ve Trakya Bölgeleri arasında
1-Zonguldak, 2-Bursa, 3-Çanakkale, 4-Balıkesir

1971 Kır Koşusu Grup Birinciliği Bursa’da
1-Çanakkale, 2-İstanbul

1971 Batı Anadolu Pist Grup Birinciliği Bursa’da (Çanakkale üçüncü)

1971 Federasyon Kupası Grup Birinciliği
Yıldızlarda: İstanbul birinci, Çanakkale ikinci
Gençlerde: İstanbul birinci, Çanakkale ikinci

1972 Pist Grup Birinciliği Balıkesir’de (Çanakkale’de)

 

ÇANAKKALE BÖLGESİNİN KROS ŞAMPİYONLARI

ERKEKLER: 1942 (Recep Işıldak), 1943 (Mustafa Gürses), 1944 (Nuri Erer), 1945 (Süheyl Önal), 1946 (Alaattin Topaloğlu), 1947 (Mehmet İhsan Gençcan), 1948 (Ahmet Çıvgın), 1949 (Ahmet Yalçınkaya), 1950 (Mehmet Gençcan), 1951 (Hüseyin Kuş), 1952 (Gültekin Atagün), 1953 (Gültekin Atagün), 1954 (Hidayet Önal), 1955 (Alaattin Ağırbaş), 1956 (İsmail Olgaç), 1957-1958-1959 (Alaattin Ağırbaş), 1960 (Erdos Şan), 1961 (Ahmet Yurdatap), 1962 (Ahmet Keleş), 1963 (Mustafa Toprakçı), 1964 (Rıdvan Karabulut), 1965 (Münir Koç), 1966 (Turgut Çamer), 1967 (İbrahim Çetin), 1968 (Turgut Çamer), 1969 (Halil İkinci), 1970 (İsmail Kökçak), 1971 (Halil Ekici), 1972 (İsmail Kökçak), 1973 (Fahrettin Demirtaş)

KIZLAR: 1949 (Pervin Oran), 1950 (Saadet Atakan), 1951 Aysel Yurdatap), 1952 (Günsel Umar), 1953- 1954 (Güzin Kale), 1955 (Sevinç Ünal), 1962 (Günsel Sönmez), 1963 (Birsen Özkan), 1964 (İda Yuhay), 1965 (Reyhan Özkan), 1966 (Birsen Özkan), 1967-1968 (Reyhan Özkan), 1969 (Hafize Kardaş), 1971 (Yıldız Gençcan), 1972 (Safinaz Eroğlu), 1973 (Fatma Saydam)

 

 

DEVAMI 10. BÖLÜMDE GELECEK

 

KAYNAK: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı
KAYNAK: Kalenin Sesi Gazetesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizi Takip Edin:

Yazar: ASKF