ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 12. BÖLÜM

 

Kalenin Sesi Gazetesinin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağını kaynak olarak kullanarak okuyucuları ile buluşturduğu “Çanakkale’ nin Spor Tarihi” ni, Federasyonumuzun Web Sitesinden de daha fazla kitlelere ulaştırmak için bölüm bölüm yayınlıyoruz.

 

ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 12.BÖLÜM

 

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün onikinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün onikinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün onuncu bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

 

BİSİKLET FAALİYETLERİ

BİSİKLET AJANI HASAN TAŞ: 1337 doğumlu olan Hasan Taş, ilkokul mezunu olup, uzun seneler Bisiklet ve Futbol sporları ile meşgul olmuş ve bir ara kulüp idareciliği de yapmıştır. Ajanlığa 13.3.1963 tarihinde atanmış, Bisiklet sporumuzun kalkınmasına gayret gösteren bir spor adamımızdır.

 

BİSİKLET

1939 yılında evvel bölgemizde Bisiklet sporunun yapılmasında ve kalkınmasında önderlik eden Merhum Niyazi Ergin, Beden Terbiyesi Bölge teşkilatı kurulduktan sonra da ajan olarak faaliyetlerini devam ettirmiştir.

Bisikletçilerimiz mevcut malzemeleri ile çalışmalarına ara vermemişler 1942 -1943 ve 1944 yıllarında Türkiye Birinciliklerine katılarak bu yarışmalarda ilk ona girme başarılarını göstermişlerdir.

1941 ve 1942 yıllarında Alaattin Yıldırım, Hüsamettin Taman ve Sami Babioğlu, müteakip yıllarda da Ömer Ersin, Biga’lı saatçi Mustafa, Merhum Emin Çakıroğlu, Ahmet Güren ve Yaşar Başol bölgemizin başarılı bisikletçileri olarak temayüz etmişlerdir.

1946 ve müteakip yıllarda bölgemizde Bisiklet sporunun faal elemanlarını şu şekilde aıralamak mümkündür;

1946 yılı: Emin Çakıroğlu, Ahmet Güren, Selahattin Çevik, Hayrettin Bozlar, Yaşar Başol, Mesrur Canberk
Bayramiç ilçesinden: İhsan Tür, Asım Elibol, Hakkı Ertan

1947 yılı: Hüsamettin Taman, Hami Perk, Selahattin Çevik, Ayhan Uğur, Hayrettin Bozlar, Turan Narlar, Adnan Ersan, Hasan Arslan, Remzi Çubuklu

Hüsamettin Taman ve Ayhan Uğur Türkiye birinciliklerine davet edilmiş ve bu yarışmalarda Hüsamettin Taman Türkiye dördüncüsü olmuştur.

1950 yılı: Zafer Sakızlı, Hüseyin Tuna, Turan Özkan

1951 yılı: Mehmet Gençcan, Celalettin Özkan, Hurşit Akyol

1953 yılı: Tamer Aranus, Aydemir Akal, Sait Korul, Atilla Suda, Sebahattin Ay, Yüksel Özmen, Kayhan Yantra

1954 yılı: Vecmettin Demirok, Atilla Suda, Hasan Gürçay, Necati Can, Hasan CAN

1955 yılı: Mustafa Ertan, Atilla Suda, Mehmet Gençer, Necati Güleç, Sait Sevgen

1963 yılı: Kayhan Yantıra, Hasan Gürçay, Ayhan Yantıra, Hasan Çolak

1965 yılı: Kirkor Halıcı, Garbis Bora, Yüksel Digan, İsmail Taman, Ethem Günvar, Ergün Doğruya, Cahit Ünal, Ergün Ünal

1971-1972 ve 1973 yılları: Şadan Günvar, Reyhan Bilen, Cahit Gezer, Ahmet Kalfa, Sebahattiin Keskin, Atilla Şensoy, İsmail yağcı, Hakkı Gürses, Mehmet Taş, Hasan Serden

1973 yılı Nisan ayı içinde Bisiklet Federasyonunca bölgemize gönderilen dört adet Bisiklet faaliyetimize büyük katkısı olmuş ve ajanlığın tertip ettiği yarışmalarda Şadan Günvar adındaki sporcumuz 1973 yılı bölge şampiyonu olarak tescil edilmiştir.

 

 

DEVAMI 13. BÖLÜMDE GELECEK

KAYNAK: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı
KAYNAK: Kalenin Sesi Gazetesi

 

 

 

 

 

Bizi Takip Edin:

Yazar: ASKF