ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 17. BÖLÜM

 

Kalenin Sesi Gazetesinin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağını kaynak olarak kullanarak okuyucuları ile buluşturduğu “Çanakkale’ nin Spor Tarihi” ni, Federasyonumuzun Web Sitesinden de daha fazla kitlelere ulaştırmak için bölüm bölüm yayınlıyoruz.

 

ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 17.BÖLÜM

 

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün onyedinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün onyedinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün onuncu bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

 

YÜZME VE KÜREK AJANI AYHAN ERİNÇ : 1933 yılında Çanakkale’de doğan Ayhan Erinç, bölgemizde küçük yaşta ismini duyuran spor adamımızdır. Yüzme sporunun kuvvetli kulaçları arasında hatırlanan Erinç, kürek ve yelken’de geçmiş yılların başarılı sporcusu olarak görünmüş ve mazisini kupa ve madolyonlarla süslemiştir.

13.6.1959 tarihinde ajanlığa getirilen Ayhan Erinç; yüzme ajanlığını da vekalet etmiştir.

 

SU SPORLARI
1939 yılında Beden Terbiyesi Bölge teşkilatı kurulduktan sonra, su sporlarında Ali Dalyancı’nın gayret ve hizmetleriyle inkişaf göstermiş ve 4 aylık yaz sezonunda yüzme ve kürek çalışmaları ile hareketli bir spor dalı haline getirilmişti.

1942 yılında Merhum Ali Dalyancı’nın ajanlıktan ayrılmasıyla Niyazi Ege faaliyetlerin devamını sağlamış. 3 yıllık ajanlığı sırasında bölgemizde havuz bulunmamasına rağmen yüzme hereketini muhafaza etmişti.

Su Sporlarında yüzlerce gencin tertip edilen yarışmalara katılmaları, derecelere girebilmek hususunda gösterdikleri gayretler, gençlik içinde ayrı bir mücadelenin güzel ışıkları oldu.

1939 yılından 1946 yılına kadar geçen devrede su sporlarında yüzlerce genç arasında başarılı olanları kayıtlarımıza göre şu şekilde sıralayabiliriz.

Ayhan Uslan, Ali Rıza Türe, Kenan Engin, Ali Güngör, Ali Tanrıverdi, Feridun Tol, Selahattin Çelik, Ahmet Turhanlı ve Ragıp Sakızlı
Genellikle su sporlarımız 1946 yılından sonra tesis ve malzeme noksanlığı, ilerleyen teknik karşısında imkansızlıklarla karşılaşan gençler, bölgeler arasındaki yarışmalarda başarılı olamamışlardır.

1950 yılına kadar olan devrede; Kemal Kılısar, Dr. Sadi Kargı ve Feridun Tol gibi değerli ajanların faaliyetleri kalkınmamıza bir katkıda bulunmamıştır.

1946 yılından sonraki bölümde ajan Feridun Tol Federasyon programını tatbik etmeye çalışmış ise de, yüzme havuzunun bulunmayışı, boğaz sularının devamlı çalkantılı ve akıntılı geçmesi, arzu edilen sonuçlara ulaşılamadığı kayıtlarımızdan anlaşılmaktadır.

Bu nedenle kısa mesafe yarışmalarından ziyade uzun mesafe yüzme yarışmalarına önem verilmeye başlandı.

 

UZUN MESAFE YÜZME YARIŞMALARI

16.8.1967 NARA BURNU-KİLİTBAHİR FENERİ ARASI

1) Ali Şahin, 2) Yıldıray Erbayraktar

21.7.1968 ECEABAT-ÇANAKKALE ARASI

1) Ali Şanhin, 2) Nuri Engin

11.8.1968 ÇANAKKALE YÜZME MARATONU

1) Erdal Acet 2)Nuri Engin

12.8.1969 ÇANAKKALE YÜZME MARATONU

1) Ersin Aydın, 2)Kerim Girgin, 3) Nuri Engin

20/21.6. 1970 BÖLGE BİRİNCİLİĞİ

1)Nuri Engin

5.8.1970 AKBAŞ-ECEABAT-KİLİTBAHİR ARASI BİRİNCİLİĞİ

1) Nuri Engin

3.7.1971 NARA- VİLAYET BİNASİ ÖNÜ BÖLGE BİRİNCİLİĞİ

1) Taner Avşar, 2) Murat Kavakdibi

15.8.1971 ÇANAKKALE YÜZME MARATONU

1)Kerim Girgin, 2) Refik Demir

13.8.1972 ÇANAKKALE YÜZME MARATONU

1) Nuri Engin

1.8.1973 ÇANAKKALE YÜZME MARATONU

1)Nuri Engin

YELKEN AJANI VEDAT AYFER: 1935 yılında Çanakkale’de doğan Vedat Ayfer, Sanat Enstitüsü mezunu olup, YSE teşkilatında memurluk yapmıştır. Ajanlığa getirilmeden evvel yüzme, kürek ve yelken sporları ile meşgul olmuş, başarılı sporculuk devresi geçirmiş bir spor adamıdır.

 

YELKEN FAALİYETLERİ

Yöremizde 3530 sayılı Beden Terbiyesi bölge teşkilatı kurulmazdan evvel, zamanın başbakanı tarafından Çanakkale gençliğine hediye edilen bir şarpı ile yelken sporumuz 1938 yılında başlamıştır.

Gençler bu şarpi’de faydalı deniz sporları yapmışlar ve 1952 yılından sonraki devre’de Genel Müdürlüğün verdiği piratla yelken sporumuzun inkişafı sağlanmaya çalışılmıştır.

Çeşitli yıllarda grup ve Türkiye birinciliklerine iştirak eden Çanakkale yelkencileri, yarışmalarda kayda değer bir derece alamamışlardır.

1966 yılında Yelken Federasyonu tarafından iki Pirat ve en son olarakta; 1973 yılı içinde okul içi Beden Eğitimi ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından küçük yavrularımız için sekiz adet Optimus tekne bölgemize verilmiştir. Verilen bu teknelerle küçük yelkenci yetiştirilmeye çalışacaktır.

 

 

 

 

 

DEVAMI 18. BÖLÜMDE GELECEK

KAYNAK: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı
KAYNAK: Kalenin Sesi Gazetesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizi Takip Edin:

Yazar: ASKF