ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 24. BÖLÜM

 

Kalenin Sesi Gazetesinin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağını kaynak olarak kullanarak okuyucuları ile buluşturduğu “Çanakkale’ nin Spor Tarihi” ni, Federasyonumuzun Web Sitesinden de daha fazla kitlelere ulaştırmak için bölüm bölüm yayınlıyoruz.

 

ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 24.BÖLÜM

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün yirmidördüncü bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün yirmidördüncü bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün onuncu bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

 

BAYIRKÖY GENÇLİK KULÜBÜ

KURULUŞ ve TESCİL TARİHİ: 30.9.1970

RENGİ: SARI-LACİVERT

FAALİYET GÖSTERDİĞİ BRANŞLAR: Atletizm, Basketbol, Futbol, Voleybol ve Yüzme

YÖNETİM KURULU

BAŞKAN: ŞERİF GÜVEN

2.BAŞKAN: Ekrem Çakırlar

UMUMİ KAPTAN: Ali Kepezlioğlu

VEZNEDAR: Nazif Öztürk

MUHASİP: İsmail Kızmaz

ÜYE: Cemal İlgin

ÜYE: Muzaffar Yılmaz

 

İNTEPE GENÇLİK KULÜBÜ

KURULUŞ ve TESCİL TARİHİ: 14.12.1962

RENGİ: MAVİ-KIRMIZI

FAALİYET GÖSTERDİĞİ BRANŞLAR: Atletizm, Futbol, Atıcılık, Yüzme, Masa Tenisi

YÖNETİM KURULU

BAŞKAN: NAMİ ÜNER

YÖNETİCİLER: Cahit Şengel, Murat Özden, Hayrettin Sevimli, Ömer Serden

 

YENİÇİFTLİK ECESPOR GENÇLİK KULÜBÜ

KURULUŞ ve TESCİL TARİHİ: 10.11.1955

RENGİ: YEŞİL-KIRMIZI

FAALİYET GÖSTERDİĞİ BRANŞLAR: Atletizm, Futbol, Voleybol, Güreş, Atıcılık

 

YÖNETİM KURULUBAŞKAN: NECMİ YÜKSEL

KATİP: Yusuf Çağlıyan

S.AMİRİ: Sami Aksek

MUHASİP: Hüseyin Özel

VEZNEDAR: Salih Akan

İ.AMİRİ: Ahmet Günay

 

ASKERİ GÜÇLER

ÇANAKAKLE DENİZ ORDU GÜCÜ

Albay Zeki Adar zamanında 10.10.1952 tarihinde bölgeye tescili yapılmıştır. Renkleri Mavi-Beyaz’dır. Atletizm. Voleybol, Basketbol, Yüzme branşlarında faaliyet göstermektedir.

 

ÇANAKKALE JANDARMAGÜCÜ

Jandarma Yarbayı Cemil Cahit Acar zamanında 13.3.1959 tarihinde kurulmuştur. Renkleri Kırmızı-Mavi olarak tescil edilmiştir. Voleybol, Güreş, Yüzme, Atletizm ve Atıcılık branşlarında faaliyet göstermektedir.

 

ÇANAKKALE HAVAGÜCÜ

Bnb. Nazmi Ünal zamanında kurulmuş ve bölgeye Mavi-Beyaz rengi ile 13.3.1959 tarihinde tescili yapılmıştır. Atletizm, Basketbol, Masa Tenisi, Yüzme ve Voleybol branşlarında faaliyet göstermektedir.

 

ÇANAKKALE AVCILIK VE ATICILIK KULÜBÜ

Çanakkale Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü 1946 yılında 3512 sayılı kanunun 30’uncu maddesine göre zamanın müteşebbüsleri tüccar Selahi Aksoy, Matbacı Cevdet Tanyel, Maarif Baş Katibi Süreyya Okan, Polis Memuru Nuri Tez Çalışır ve emekli öğretmen Zeki Tolu tarafından kurulmuş olup halen köprübaşı No:1 deki kendi binasında faaliyetlerine devam etmektedir.

27 yıllık bir maziye sahip bulunan kulübümüzün 150 asil üyesi bulunmaktadır. Kulübümüzün amaç ve gaysi başta ata yadigarı Av sporunu normal koşullar dahilinde uygulamak ve Avcı hazarda avını seferde düşmanını avlar sloganını devam ettirmektedir.

Kulübümüzün Maksat ve gayesi Avcılık ve Atıcılığın fenni esaslar dahilinde terakki ve inkişafını temin ve heveskarlarını bir araya toplayarak onlara bu sporun zevkini aşılamak ve memleket müdafasına eleman yetiştirmektir.

Avcılık sporu sadece zevk işi olamayıp her yönüyle bilgi ve maharet işidir. Şöyle ki, Yurdumuzda nesli azalan av hayvanlarının korunması ve mevcut av hayvanlarını kanuni(Sezon olarak nitelendirdiğimiz) süreler içerisinde avlanılmasını sağlamak, tüm zararlıların mevsimin uygun aylarında sürek avı tertip etmek suretiyle itlafı cihetine gitmek, mevsimin ilk sezon haftalarında üyelerle birleşik olarak avlar tertip edip halka açık ananevi Avcılar bayramı yapmak faaliyetlerimizden bazılarıdır.

1946 yılında bu yana devamı sağlanan Kulübümüzün bugünkü idaresini Başkan Necdet Terzioğlu, 2. Başkan Halit Çetin, Katip Fikri Veyisoğlu, Muhasip ve Veznedar Mahir Ülkü, İdari Amiri Hasan Güneş, Kaptan Nurettin Avcı ve Üye Zeki Tolu deruhte edip devamını sağlamaktadır.

 

 

 

 

DEVAMI 25. BÖLÜMDE GELECEK

KAYNAK: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı
KAYNAK: Kalenin Sesi Gazetesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar: ASKF