ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 25. BÖLÜM

 

Kalenin Sesi Gazetesinin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağını kaynak olarak kullanarak okuyucuları ile buluşturduğu “Çanakkale’ nin Spor Tarihi” ni, Federasyonumuzun Web Sitesinden de daha fazla kitlelere ulaştırmak için bölüm bölüm yayınlıyoruz.

 

ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 25.BÖLÜM

 

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün yirmibeşinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün yirmibeşinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün onuncu bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

 

BÖLGENİN SPOR SAHA VE TESİSLERİ

11 İlçe ile 360.337 nüfusa sahip Çanakkale Vilayeti, spor tesisleri yönünden yıllarca yoksun kalmış bir bölgedir.
Uzun seneler gayri sıhhi tesisler içinde futbol’a dönük faaliyetler gösteren bölgemiz, okul dışında kalmış genç neslin beden kültürünü verememenin üzüntüsü içinde yaşamaktadır.

Bugünkü sosyal hayatımızda en küçük talebeden mezarlık ihtiyarına kadar bütün insan tabakalarında, spor veya oyunla münasebeti olan her şey istemeye ve hisse almaya şiddetli bir meyil mevcuttur.

Spor oyununun, gençliği kendine cazbeden kuvveti artık inkar olunamayacak durumdadır. Halkımızda gittikçe artan şedit alaka büyük mikyasta spor tesislerinin vücuda getirilmesini zorlamaktadır.

 

MEVCUT SPOR SAHA VE TESİSLERİMİZ

1-) 18 MART STADI

Stad, 1946 yılında ihata duvarlarının yapılması ile meydana gelmiştir. 54 bin M2 alanı kaplayan 18 Mart stadına; 1954 yılında tel örgü ile çevrili futbol sahası ve 370 kişilik kapalı bir tribün inşaatı yapılmıştır.

1964 yılında başlanıp hala teslim alınmayan 2 bin kişilik birinci sınıf açık tribün tesisimiz mevcuttur. 1972 yılı içinde futbol sahası dranajlı olarak tanzimi 6 kulvarlı atletizm pistinin imarı ve bu tesisi çevreleyen tel örgü inşaatı ikmail edilmiştir.

2-) BİGA İLYAS BAYRAM STADI

32 bin metre karedir. İhata duvarları ile çevrilmiş bulunan stadın, 500 kişilik açık tribünü, dranajlı futbol sahası ve tel örgü inşaatı 1972 yılı içinde tamamlanmıştır.

3-) GELİBOLU FUTBOL SAHASI
14 bin metre kare alanı işgal eden Gelibolu spor sahasında ancak futbol oynanabilmektedir. İçinde herhangi bir tesis yoktur.

4-) ECEABAT SAHASI
7000 metre kare alandır. İçinde bir tesis mevcut değildir.

5-) ATIŞ POLİGONU
18 Mart stadı içinde bulunan bu tesisimiz 1956 yılında inşa edilmiş ve 1957 yılında hizmete açılmıştır. 50 Metre uzunluğunda 10 kulvar genişliğindedir.

6-) KAYIKHANE TESİSİ
1964 Yılında inşası biten bu tesisimiz deniz sporları için en iyi bir bölge de bulunmaktadır. Bu tesisin Lokal bölümü 1972 yılı içinde tadil edilmiş ve halen Bölge Müdürlüğü binası olarak kullanılmaktadır.

7-) KAPALI SPOR SALONU
18 Mart Stadı içinde 1957 yılında küçük çapta bir salon inşaatına başlanmış, maddi imkansızlıklar nedeniyle inşaata devam edilememiş ve halen, karkas bir durumda bulunmaktadır.

1973 Ekim ayında yine 18 Mart Stadı içinde Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünce 750 kişilik bir kapalı spor salonu inşaatının temeli atılmış ve inşaat devam etmektedir.

 

 

 

 

DEVAMI 26. BÖLÜMDE GELECEK

KAYNAK: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı
KAYNAK: Kalenin Sesi Gazetesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizi Takip Edin:

Yazar: ASKF