ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 30. BÖLÜM

 

Kalenin Sesi Gazetesinin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağını kaynak olarak kullanarak okuyucuları ile buluşturduğu “Çanakkale’ nin Spor Tarihi” ni, Federasyonumuzun Web Sitesinden de daha fazla kitlelere ulaştırmak için bölüm bölüm yayınlıyoruz.

 

ÇANAKKALE’ NİN SPOR TARİHİ – 30.BÖLÜM

 

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün otuzuncu bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün otuzuncu bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün onuncu bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

 

VOLEYBOL

 

İL TEMSİLCİSİ BÜNYAMİN NAMİ TONKA:

1955 yılında Görele’de doğdu. İlkokulu Çanakkale Gazi İlkokulunda, orta okulu Çanakkale Merkez Ortaokulunda okuyarak mezun oldu.

Öğretmen okulu imtihanını kazanarak Çanakkale Öğretmen Okulunda okudu. Son sınıfta başarılı olan beş öğrenci arasında olduğu için Ankara Yüksek Öğretmen Okuluna gönderildi. Oradan Gazi Eğitim Enstitüsüne geçerek Türkçe bölümünden mezun oldu.

1974 yılından buyana Kahramanmaraş, Kütahya ve Çanakkale’de öğretmenlik yaptı.

Çanakkale Endüstri Meslek Lisesinde Öğretmenlik yaparken Arslanca Sosyal Konutlar Spor Kulübünde idarecelik yaptı.

Futbol tertip komitesi görevini sürdürdü. Okul yıllarında Basketbol, Voleybol ve Futbol oynadı. Kütahya Köprüörenspor kulübü faal lisanslı sporcusu olarak spor yaptı.

1985 yılında ilimiz Voleybol İl Temsilcisi olarak göreve başladı. Daha sonra Beden Terbiyesi ve Spor İl Müdürlüğü Spor ve İdari İşler Müdürü olarak 1 Temmuz 1986 tarihinde göreve atandı. Voleybol il temsilciliği yanı sıra Voleybol, Hentbol, Masa Tenisi hakemlikleri yaptı.

VOLEYBOL İL TEMSİLCİLİĞİ YAPANLAR

Musa Kazım BAŞAR, Hüseyin BORALI, Halidun TOL, Adnan ÖZALP, Enver CAN, Güven DEMİRSAR, Süleyman HACİMİRZAOĞLU, Ahmet AYABAKAN, Süleyman HACİMİRZAOĞLU, Akın TANEL, Mehmet İBANOĞLU, B.Nami TONKA

VOLEYBOL FAAL HAKEMLER

MİLLİ HAKEMLER: Akif ÜNZAL
BÖLGE HAKEMLERİ: Orhan Savgan, Nuri Engin, Osman Barcınlı, Hüsnü Şen, A.Muammer Baygeldi, İbrahim Yücedağ, Münir Koca, Ahmet Sevinç, Seçkin Oral, Vehbi Cevher, Özcan Yılmaz, Yakup Sarı, Suat Ülker, Ahmet Cambaz, Mesut Tüver

Namzet: B.Nami Tonka, Necati Gücü, Hasan Kırbıyık, Kadir Yerli, İ.Hakkı Demirhan, A.Savaş Alpay, Nazım Özkan, Ayhan Yıldızgöz, Cahit Özer, Mustafa Özgöz, Recep Girgin, Gürbüz Sağbaş, Rıdvan ABozyiğit, Anıl Kubaoğlu, Abdurrahman Şimşek, Bünyamin Turan, Niyazi Çekimler, Yener Akkoç

ADAY: Mustafa Kandemir, Beyti Uruç, Ruhi Candan, Faris Atış, Şuayip Kıraş, Korkmaz Pembek, Nafiz Fidan, A.İhsan Pakcan, Bayram Yankol, Ömer Aytepe, Barış Kaya, Zeki Sarp, Şaban Ağıngil, Bedrettin Öncül, Gülbeden Gürsel, Soner Oğuz, Nihat Kuloğlu, Mehmet Öztürk, Fahrettin Öztürk.

 

YÜZME

YÜZME İL TEMSİLCİSİ NURİ ENGİN: Nisan 1948’de Çanakkale Kilitbahir’de doğan Nuri Engin ilk öğrenimini Kilitbahir ilkokulu, Orta Öğrenimini de Çanakkale Lisesinde tamamlamış, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesindeki yüksek öğrenimine devam etmeden ayrılarak devlet hizmetine 1973’de Teknik Ziraat Müdürlüğü bünyesinde başlamıştır.

1974 yılında Beden Terbiyesi İl Müdürlüğüne naklen geçmiş, asli görevlerini, spor ve muhasebe servislerinde sürdürmüştür.

1967 yılında yüzme sporuna başlamış ve maraton dalında iki kez Milli olmuştur.

1973 yılında sporu bırakarak 1975’de yüzme ajanı olarak göreve başlayan Nuri Engin, halen Yüzme il temsilciliği görevini sürdürmekte, eğitici olarakta yüzme ve su topu dalında hizmet vermektedir.

Atıcılık, Futbol, Bisiklet ve Masa Tenisi dallarında fiilen spor yapmış, atıcılık atletizm, basketbol, bisiklet, masa tenisi, voleybol dallarındaki hakemliği yanı sıra futbol dalında Amatör çalıştırıcılığı ve Masa Tenisi antrenörlüğü belgelerine sahiptir.

YÜZME İL TEMSİLCİLİĞİ YAPANLAR

Kemalettin KILISAR, Sadettin KARGI, Feridun TOZ, Nuri ENGİN

 

 

 

 

 

 

DEVAMI 31. BÖLÜMDE GELECEK
KAYNAK: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı
KAYNAK: Kalenin Sesi Gazetesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizi Takip Edin:

Yazar: ASKF