İSMETPAŞA MAH.STADYUM ÇIKMAZI SK.NO:5 SEVGİN APT Z.KAT D:1 - 2 0 286 213 46 13 canakkaleaskf@hotmail.com

SPOR TESİSLERİ YIKILMASIN, ZARAR GÖRMESİN

SPOR TESİSLERİ YIKILMASIN, ZARAR GÖRMESİN

SPOR TESİSLERİ YIKILMASIN, ZARAR GÖRMESİN

Hastanebayırı semt sahasının bulunduğu yaklaşık 6.000 metrekarelik arsa yıllar önce hayırsever bir vatandaş tarafından kamuya Eğitim (Beden Eğitimi ve Spor dahil) amaçlı şartlı olarak bağışlanmıştır.

Hastanebayırı Spor Kulübünün sporcu gençliği 1984 öncesi şu an spor sahası olarak kullanılan alanı kendi imkanlarıyla açarak futbol sahası olarak kullanmaya başlamışlardır. Hastanebayırı Spor Kulübü, 1984 yılında imece usulü ve kendi imkanlarıyla birçok anı barındıran idari ve soyunma odalarını içeren binayı yapmıştır.

Hastanebayırı semt sahasının bulunduğu ve şartlı bağışlanan 6000 metrekarelik bu alanın 4.100 metrekarelik alan Çanakkale Belediyesince imar değişikliği yapılarak Semt Oyun alanı yapılmış ve buraya yeni spor tesisleri GSB tarafından yapılmıştır. Eski soyunma odaları ise tapu harici alan olarak belirlenip kamuya bırakılmıştır. Bu tesislerin kullanım hakkı GSB tarafından Hastanebayırı Spor Kulübüne bırakılmıştır.

Hayırsever vatandaş tarafından şartlı bağışlanan bu arsanın 1.600 metrekarelik kısmı Çanakkale Belediyesince imar planında Sosyal Konut Alanı olan Milli Eğitim Bakanlığı Lojmanları olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ancak mevzuat değişikliği sonucu yaklaşık 6.000 metrekarelik bu arsadaki şartlı bağış hükmü kaldırılmış olup, Milli Eğitim Lojmanları olarak kullanılan bu alan Milli Emlak Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılarak satılmıştır. Oysa ki satışa çıkarılan bu alan Gençlik ve Spor Tesisleri olarak kullanılabilirdi.

Arsa sahibi firma aldığı bu arsa üzerinde Sosyal Konut yapımına başlamış, eski soyunma odalarının olduğu binanın çok küçük bir kısmının arsasında olduğu iddiasıyla binanın tümü kabul edilemeyecek bir şekilde bazı kişiler tarafından yıkılmıştır.

Ayrıca spor tesislerinin sosyal konut yapılan bir kısmında, yapılan inşaat işlemleri sırasında çökmeler oluşturulmuştur.

Oysa ki çok küçük bu kısımlar eski arsa sahibi tarafından bağışlandığı gibi yeni sahibi tarafından kamuya bağışlanabilirdi, manevi değeri nedeniyle Hastanebayırı Spor Kulübü ve Kamunun onayı alınabilirdi.

Bu nedenle diyoruz ki SEMT SPOR TESİSLERİ YIKILMASIN, ZARAR GÖRMESİN, YENİLERİ YAPILSIN diyoruz.


 .


 


 

Yorumlar

Yorum bırakın

© Copyright © 2022-2024 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu site Projesi Kapsamında Tarafından Tasarlanmıştır